septembris

diskusijas

 • piektdiena, 05.10
  Normunds Naumanis
  Nāve kā politika
  Šokējoša žurnālistika un aktuāla publicistika, pārvērsta mākslas tēlos — tā varētu nosaukt divus spilgtus šī rudens teātra piedzīvojumus, ko piedāvāja mūsu reģiona galvenie starptautiskie teātra festivāli Homo Novus (Rīgā) un Sirenos (Viļņā).
 • piektdiena, 05.10
  Ieva Zole
  par divām festivāla Homo Novus izrādēm
  Ja es spētu īstenot visas glupības, ko fantazēju, mana dzīve būtu nesalīdzināmi labāka
 • piektdiena, 05.10
  Toms Treibergs
  Smagi, bet skaisti
  Valmieriešu veikumam piemīt stipra pēcgarša, pietiekama, lai būtu vērts mērot ceļu uz Vidzemi
 • piektdiena, 05.10
  Анна ГОРСКАЯ, Майя ВЕЙДЕ
  Homo Novus. Счет 3:2 в нашу пользу
  Hынешний фестиваль нового театра Homo Novus, прошедший в Риге с 19 по 29 сентября, принес несколько крупных разочарований, но все равно прошел на ура. Потому что откровений на нем было больше. Мы написали отчет о наиболее ярких моментах фестиваля — узнавайте, вспоминайте, радуйтесь, что в Риге бывает так интересно.
 • piektdiena, 05.10
  Dita Eglīte
  Britu humors un igauņu brīvība
  Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību tiem Homo novus pasākumiem, kuros būtiska ir dejas un horeogrāfu klātbūtne.
 • pirmdiena, 01.10
  Krista Burāne
  Klusā deja
  Liekas, ka no visām Homo Novusa piedāvātajām izrādēm Džonatana Barouza un Mateo Fardžiona darbi ir vistuvāk cilvēka radošajai būtībai, aizmirstot par viņa sociālo statusu, psiholoģiju vai dzīvniecisko dabu.
 • piektdiena, 28.09
  Agnese Lūse
  Palīdzi man izturēt šo nakti
  Pārmaiņas pēc ir tik patīkami skatīties mākslu, kas neprasa sarežģītu kodu un simbolu struktūras šifrēšanu un teorētiskas priekšzināšanas, un kas ļauj vienkārši smieties par asprātību, neslēptu un apzinātu muļķošanos.
 • piektdiena, 28.09
  Orests Silabriedis
  Duets sēdus
  No pirmās līdz pēdējai kustībai šis priekšnesums ir mūzika. Turklāt gudri veidota, polifoniski smalka, impulsu saspēlēm bagāta, līdzsvarā starp nejaušo un izstrādāto.
 • trešdiena, 26.09
  Ieva Priediena
  BR.#04 BRISELE
  Tā ir izrāde, kuru brīžiem pat grūti skatīties, bet noteikti jāredz. Kaut vai lai pārbaudītu savas robežas…
 • otrdiena, 25.09
  Sergejs Timofejevs
  Tikšanās telpa
  Man vienmēr ir patikusi Upīša pasāža . Daudzus gadus šeit dzīvoja mani draugi, bet es netālu strādāju un reizēm iegāju kādā no vietējām kafejnīcām uzkost vai iedzert kādu tasi kafijas .
 • otrdiena, 25.09
  Edīte Tišheizere
  Silts septembra vakars
  Vakars ir brīnišķīgs. Deviņi. Upīša pasāža. Man patīk...
 • pirmdiena, 24.09
  Krista Burāne
  Par smēķēšanu
  Lekciju viņš nospēlē lieliski un es jūtos kā studente, kura sēž auditorijā ar advancētu, savu priekšmetu mīlošu pasniedzēju „pie tāfeles“.
 • svētdiena, 23.09
  Krista Burāne
  Reiz bija
  Pēc izrādes kāds saka, ka jaunā dejotāja un māksliniece spēlējoties ar mazām lietām līdzīgi, kā Ņekrošus ar lielajām.
 • svētdiena, 23.09
  Vilnis Vējš
  Meklējot pazudušo darbinieku
  Tomēr es nebeidzu brīnīties – kā šis vairāk nekā stundu garais nenozīmīguma kāpinājums tomēr savādā kārtā man likās bēdīgs?
 • piektdiena, 21.09
  Ieva Zole
  Spiegel im Spiegel
  Tik reti šodienas teātrī, ar dzelžainu precizitāti izvēloties ķieģeļus, no kuriem būvēt izrādi, izdodas radīt tādu izrādes “celtni”, kas neatstāj vienaldzīgu un pēc kuras negribas tā vienkārši doties mājās.
 • ceturtdiena, 20.09
  Baņuta Rubesa
  Septiņas pārdomas
  HOMO NOVUS atklāj 7. Festivālu ar drosmi. Septiņas pārdomas.
 • otrdiena, 18.09
  Ilze Rudzīte
  Saruna ar izrādes Dienu putas režisoru Florianu fon Hoermanu
  Mēs aicinām publiku piedalīties kolektīvā sapnī. Sapnis vienmēr ir dažādu gadījuma rakstura stāstu sajaukums, tomēr īsti nav skaidrs, kuri no tiem ir reāli.
 • pirmdiena, 20.08
  Gundega Laiviņa
  Gaidām festivālu un jūsu atmiņas!
  Meklējam zīdainīti ar baltu ādas krāsu Romeo Kasteluči izrādes BR.#04 Brisele pirmajai ainai, pārbūvējam Upīša Pasāžu...
Cube-Media

 

STAĻINGRADAS KAUJA / leļļu teātris pieaugušajiem
Rezo Gabriadzes teātris (Tbilisi)
Režisors Rezo Gabriadze
www.gabriadze.com
 • 28. septembrī 19:00
 • 29. septembrī 16:00
Teātris Skatuve
1h30
Krievu valodā ar tulkojumu latviski
Ls 10, 5 (ar atlaidi)

STAĻINGRADAS KAUJA

Uz miniatūras skatuvītes meistara Gabriadzes skumjās lelles un smalkie objekti stāsta dziļi personiskus mīlestības un zaudējuma stāstus, kas atklāj kumeļa Aļošas un viņa mīļotās cirka ķēves Natašas, prātā jukušā zaldāta Ješas, dekadentā gleznotāja un spiega Moldera un daudzu citu likteņus. Tie risinās uz Otrā pasaules kara kauju fona un rāda, cik trausla pasaules lielo notikumu virpulī ir ikviena – gan kareivja, gan skudras – dzīvība.

Rezo Gabriadzes sacerētā izrāde, kuras darbība risinās no 1937. līdz 1943. gadam Berlīnē, Maskavā, Kijevā un Staļingradā, tapusi 1998. gadā, tomēr līdz pat šai dienai nav ne novecojusi, ne zaudējusi savu aktualitāti. Nupat gandrīz mēnesi spēlēta Edinburgas Fringe festivālā, Staļingradas kauja atkal saviļņojusi skatītājus līdz asarām.

No recenzijām par izrādi
„Vizuālie un muzikālie efekti ir tik smalki integrēti izrādē, ka tie skatītāju uzrunā zemapzias līmenī. (…) Šeit tikpat kā nav loģiskas attīstības vai tradicionāla stāsta. Šis teātris ir veidots tā, lai spēlētu tieši uz sirds stīgām, tā ir nebeidzami skumja un nepielūdzami fatāla studija par cilvēka necilvēcību pret otru cilvēku.
Komiskie mirkļi ātri izšķīst sirreālajā un absurdā. Vienīgais publikai iespējamais atvieglojums ir distancēties un ziņkārīgi pavērot veiklo meistarību un tehniskās manipulācijas. (…) Daudzbalsīgais vēstījums mums liek ar visām iekšām izjust gan cilvēka traģisko dabu, gan viņa dvēselisko un garīgo pusi.”
Ann Geracimos, The Washington Times

„Viņu [marionešu] spēlētajās ainās ir vairāk iedarbīga dramatisma nekā lielākajā daļā lugu ar dzīviem aktieriem. (…) Šāds poētisms, tāpat kā šāds episkuma līmenis ir reta parādība teātrī. (…) Autors ir Rezo Gabriadze. Es varu vien slavēt viņa fantāziju, viņa detaļas, viņa cilvēcību un humoru. Bet visvairāk mani uzrunā viņa žēlsirdība. Staļingradas kauja ir drāma, kurā skudrai ir vairāk sirds un reliģiskās izjūtas nekā ģenerālim un visabsurdākajos personāžos atklājas pievilcība un degsme.“
Alastair Macaulau, Financial Times